BEYAZLATMA (BLEACHING)
 

Normalden daha koyu renkli dişlerin ve çeşitli nedenlerle üzerinde meydana gelen renklenmelerin giderilmesi için, yapılan işlemlerdir.

Bu işlemle diş rengi 9-10 tona (3m skalasında) kadar zararsız bir şekilde açılabilmektedir. Diş beyazlatma sırasında kullanılan materyaller profesyonel kullanım içindir ve mutlaka diş hekimi muayenesi sonrasında kişiye özel hazırlanan ilaçlarla yapılmaktadır. Diş hekimi kontrolü altında yapılmayan, kozmetiklerde satılan ajanlar çok etkisizdir ve diş yapılarına zarar verebilmektedir. Dişlerin üzerine biriken gıda artıkları, çay - kahve - sigara kullanımı ve fırçalama alışkanlığına bağlı olarak meydana gelen lekelenmeler, muayenehanede yapılacak diştaşı ve plak temizliği ile ve sonrasında yapılacak cilalama işlemi ile temizlenir. Bu işlemlerden sonra dişler diş beyazlatma işlemi için hazır hale gelmiştir.

 

Diş beyazlatma herkeste iyi sonuç verir mi?

Herkesin dişi farklı yapıda olduğundan işlemin sonuçları da kişiden kişiye farklılık gösterir ancak herkes beyazlatma uygulamasından yararlanabilir.

Beyazlatma işleni dolgu, kron veya kaplamada da işe yarar mı?

Hayır. Beyazlatma işlemi dolgu, kron veya kaplamada işe yaramaz.

Beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Kliniğimizde diş beyazlatma işlemi genellikle 45 dakika uygulanır.

Bir kere beyazlatıldıktan sonra dişlerime nasıl bakabilirim?

Şekerli yiyecek yemeği ve sigara içmeyi kesip, günde iki kere flor içeren diş macunu ile dişlerinizi fırçalayarak ve diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret ederek bakım yapabilirsiniz.

Bleaching işlemi 2 yolla uygulanır:

Home Bleaching (Evde Uygulanan):

Diş Hekiminizin talimatları ile evde kendinizin uygulayacağı yöntemdir. Hasta ağzından alınan ölçü ile kişiye özel bir beyazlatma plağı hazırlanır. Gece yatarken bu plağın içine beyazlatıcı ilaç konup gece boyu ağızda kalan plak ve ilaç ile dişlerde beyazlatma elde edilir.

Bu işlem dişlerin beyazlama miktarına göre ve istenen sonuca ulaşmaya göre 7 - 10 gün süre ile uygulanır.

Office Bleaching (Klinikte Uygulanan):

Beyazlatmanın hızlı olması istenildiği durumlarda diş hekimi tarafından uygulanan beyazlatma işlemidir.

Dişlerin üzerine beyazlatıcı ilaç sürülür ve ilacın etkinliğinin arttırılması için üzerlerine ışınlı dolgularda kullanılan mavi ışık uygulanır.

Tekrarlayan seanslar sonrasında istenen beyazlık elde edildiğinde işleme son verilir.

 

 

Bleaching Tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?

  • Bleaching işlemi mutlaka diş hekimi kontrolünde, talimatlara harfiyen uyularak yapılması gereken bir işlemdir.
  • Dişlerde bulunan çürükler, çatlaklar, kırık bölgeler, kullanılan kimyasal maddenin buralarda etki edip hasara yol açmasına neden olabilir. Bu tür diş problemleri mutlaka beyazlatma işlemi öncesinde ortadan kaldırılmalıdır.
  • Beyazlatma işlemi sırasında çay, kahve, sigara gibi renklendirici gıdalardan uzak durulmalı, düzenli fırçalama ve bakım işlemleri itinalı bir şekilde uygulanmalıdır.

 

 

ApeksWeb.com