ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ
 

ZİRKONİUM DESTEKLİ PROTEZ

Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır.

Son teknoloji ürünü bu altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilme özelliğine sahip tek malzemedir.

Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanılılıkla arka bölgedeki köprülerde de tam estetik bir görünüm sağlamasıdır.

 


LAMİNATE VENEER (PORSELEN LAMİNALAR)

Laminate Veneer (Porselen Lamina) dişlerin sadece ön yüzeyinden minimum madde kaldırılmak suretiyle dişe yapıştırılan porselen yapraklardır.

Dişin dış yüzeyinden ince bir tabaka kaldırılarak ölçü alınır, model üzerinde hazırlanan porselen laminalar prova edilir ve en uygun şekliyle dişe yapıştırılır.

Dişe minimum zararla maksimum estetik elde edilir.

Dişler arası boşluklar, çapraşıklıklar, çürükler bu yöntemle rahatlıkla giderilebilir

 Dişe istenilen renk verilebilir ve bu renk hiçbir zaman değişmez.Görünüm çok doğaldır.İşlemler birkaç seans sürer.Maliyeti yüksektir.

•Dişlerin şeklinden memnun olmayanlara

•Ön bölgedeki diş renklenmelerinde (florozis, tetrasiklin renkllenmesi v.s. )

•Dişleri aralıklı olanlarda

•Ön dişlerde büyük dolguları bulunan ve çürüğün dolgu ile doldurulması sonucu estetik görünümden yoksun durumlarda

•Ön dişleri kırık veya aşınmış olan kimselerde

BEYAZLATMA ( BLEACHING)

Diş beyazlatma güvenli midir?

Evet. Yapılan araştırmalar diş beyazlatmanın güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Diş beyazlatma, estetik diş uygulamalarında yapılan en güvenli işlemdir.

Diş beyazlatma herkeste iyi sonuç verir mi?

Herkesin dişi farklı yapıda olduğundan işlemin sonuçları da kişiden kişiye farklılık gösterir ancak herkes beyazlatma uygulamasından yararlanabilir.

Bleaching Tedavisinde nelere dikkat edilmelidir?

Bleaching işlemi mutlaka diş hekimi kontrolünde, talimatlarına harfiyen uyularak yapılması gereken bir işlemdir.

  • Dişlerde bulunan çürükler, çatlaklar, kırık bölgeler, kullanılan kimyasal maddenin buralarda etki edip hasara yol açmasına neden olabilir. Bu tür diş problemleri mutlaka beyazlatma işlemi öncesinde ortadan kaldırılmalıdır.
  • Beyazlatma işlemi sırasında çay - kahve - sigara gibi renklendirici gıdalardan uzak durulmalı, düzenli fırçalama ve bakım işlemleri itinalı bir şekilde uygulanmalıdır.

Beyazlatma  işleni dolgu, kron veya kaplamada da işe yarar mı?

Hayır. Beyazlatma işlemi dolgu, kron veya kaplamada işe yaramaz.

Beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Kliniğimizde diş beyazlatma işlemi genellikle 40dakika sürer.

Bir kere beyazlatıldıktan sonra dişlerime nasıl bakabilirim?

Şekerli yiyecek yemeği ve sigara içmeyi kesip, günde iki kere flor içeren diş macunu ile dişlerinizi fırçalayarak ve diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret ederek bakım yapabilirsiniz.

INLAY ONLAY DOLGULAR

Porselen inlay-onlay laboratuarda hazırlanan üstün estetik ve dayanıklılığa sahip dolgulardır.

Büyük dolgu gerektiren dişlerde kompozit yada amalgam dolgu yerine hem estetik hem de dayanıklı olması nedeniyle porselen inlay-onlay uygulayabiliyoruz. Yapım aşamasında porselen kronlara göre dişte daha az madde kaybı gerektirdiği için inlay- onlay dolgular tercih edilir. Sadece çürük temizlenip dişin ölçüsü alınır. Laboratuarda hazırlanan porselen inlay dolgular daha sonra dişlere özel yapıştırıcılarla (adhesive sistemler) yapıştırılmaktadır.

Özellikle büyük madde kaybı olan dişlere öncelikle kanal tedavisi uygulayıp gerekirse dişetinde basit cerrahi düzeltmeler (gingivoplasti - dişeti manikürü) yapıp üzerine onlay (laboratuarda hazırlanan porselen ) yapılır. Bu sayede dişin yada dolgunun kırılma riski oldukça düşüktür.

KOMPOZİT (LAZER)(BEYAZ) DOLGULAR

Kompozit dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Dolgunun yapımını takiben hemen cilalanabilirler. Sadece dişteki çürüklerin tedavi edilmesi için değil,estetik kaygı nedeniyle dişlerin rengini ve biçimini değiştirmek için de kullanılabilir . Amalgamda olduğu gibi, dolgunun yapımını takiben 2 saat yemek yememe gibi bir sınırlandırma yoktur.


 

 

ApeksWeb.com