ORTODONTİ
 

Ortodonti, çapraşık diş ve uyumsuz çene ilişkilerini bir takım aparatlar yardımıyla düzenleyen diş hekimliği branşıdır

Neden dişlerimi düzelttirmeliyim?

Düzgün olmayan çarpışık dişlerin temizlenmesi zordur ve böylece bu tür hastalar daha sık diş çürüğü ve diş iltihabına maruz kalabilirler. Çarpışık dişler olması gerektiklerinden farklı yerlerde olurlar. Bu durum da ileride daha fazla diş sorunlarına yol açabilecek türde; dişlere, diş etine ve çeneye ekstra baskı yapar.

Ortodontik tedavi için hangi yaş uygundur?

Ortodontik tedavi,her yaşta uygulanabilmektedir. Ancak ilk kontrolün yedi yaşında  yapılması tedavinin seyri açısından tercih edilmektedir.

Tedavi süresi ne kadardır?

Tedavi süresi hastanın dişlerinin yapısına bağlı olarak değişir ancak genelde en fazla iki seneyi bulur. Fakat yetişkin insanların tedavi süreçleri, çocuklarınkine nazaran daha uzun sürebilir.

Diş tellerim takılı iken her çeşit yemeği yiyip içebilir miyim?

Tedavi süresince hastalara yumuşak gıdalarla beslenmelerini,kola ve benzeri asitli içeceklerden uzak durmalarını,yapışkan gıdalardan kaçınmaları tavsiye edilir.Yapışkan gıdalardan sonra tellerin temizlenmesi daha güç olacaktır ve sert gıdalar da tellerin kırılmasına, kopmasına neden olabilmektedir.

Dişteki teller acıtır mı?

Dişteki teller başlangıçta biraz baskı yapsa da, alıştıktan sonra hasta gayet rahat bir şekilde konuşma, yeme, yutkunma gibi fonksiyonlarını yerine getirebilmektedir.


 

 

ApeksWeb.com